Zengin Çinliye Kaşmir Satacak

Şirketler Çin’deki 370 milyonluk zengin nüfusa gözünü dikti. Avrupalı ve Amerikalı birçok marka Çin’e özel üretim gerçekleştirirken, Türkiye’den de Silk&Cashmere bu ülkeye girmeye hazırlanıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur, ilk mağazayı 7 Aralık’ta açacaklarını belirterek, “Kaşmirde iddialıyız. Başarılı olursak mağazaların devamı gelecek.” dedi.

Daha düne kadar ucuzcu ve taklit ürünlerin merkezi diye nitelendirilen Çin, şirketler için yeni bir pazar haline geliyor. Çin’de 370 milyon A-B grubunun olması şirketlerin iştahını kabartıyor. Çin pazarında yer almak için girişimde bulunan isimlerden biri de Silk&Cashmere’nin kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur. Bundan on dokuz yıl önce “bünyem rutine girmiyor” dedi ve kendi markasını oluşturmak için yola çıktı. Önce İngiltere’de kaşmire dokundu, ardından anavatanı Çin’de 1,5 sene kaşmiri araştırdı. 1991 yılında kaşmiri keşfetmekle başladığı serüveni uzun vadede ‘bağıran değil fısıldayan’ bir marka haline dönüştürdü. Zamanpur şimdi Çin’de öğrendiği kaşmiri bir marka olarak orada satmaya hazırlanıyor. 7 Aralık’ta, Çin’de Star Mall’da ilk mağazasını açmaya hazırlanan Zamanpur Çin’in kaşmir markası olmaya kararlı olduğunu söylüyor. Zamanpur, “Biz Türkiye’de 50 bin kişiye falan oynuyoruz. Oysa Çin’de çok ciddi bir zengin kesim var. Bu pazara biz de çok iddialı bir biçimde gireceğiz. Beklediğimiz başarıyı yakalarsak orada zincirler açacağız.” diyor. Derslerine iyi çalıştıklarını söyleyen Zamanpur, Çinlilerin koleksiyonlarını çok beğendiğini belirtiyor.

Senelerdir yurtdışında mağazalar açarak daha önce turistlerin ayağına gitmeyi tercih eden markanın bundan sonraki stratejilerinden biri de Türkiye’de turistik bölgelerde mağazalar açarak turistlere ulaşmak. Diğer taraftan Silk&Cashmere, geçtiğimiz haftalarda Kapalıçarşı’da ilk hazır-giyim markasını açtı. Zamanpur, dünyanın en büyük ve en eski AVM’si olarak değerlendirdiği Kapalıçarşı’da büyük bir turist potansiyeli olduğunu ve marka olarak onların odak noktası olduklarını ifade ediyor. Kapalıçarşı’da açtıkları mağazadan aldıkları sonuçtan çok memnun olduklarını dile getiren Zamanpur, çok geçmeden Nuruosmaniye’de mağaza açmalarını da bu sonuca bağlıyor. Silk&Cashmere, şu anda 22 ülkede bulunuyor. 137 satış noktası bulunan markanın 40 tanesi mağaza olarak hizmet veriyor. 1988’den bu yana profesyonel iş hayatının içinde olan Zamanpur, karşılaştıkları krizler yüzünden artık ‘kriz profesörü’ olduklarını söylüyor. 1985 yılında Şişecam’da planlamacı olarak çalışan Zamanpur, yüzde 100 enflasyonlarla çalıştıkları o dönemlerde yabancılara bunu anlatmakta büyük zorluk çektiklerini, bugün Türkiye’nin geldiği durumun çok iyi olduğunu ifade ediyor. Zamanpur; “Türkiye, ekonomide çok ciddi adımlar atıyor. Enflasyonumuz nereden nereye geldi, ekonomide 15. sıraya geldik. Türkiye’nin gittiği yolu çok anlamlı ve başarılı buluyorum. Sürekli kriz var söylemlerinin dile getirilmesini doğru bulmuyorum. Şu anda sektörde böyle bir şey yok. Bu söylemler krizi kışkırtan ve destekleyen şeyler. Bence bunlar yanlış, yaşanan kriz olursa onun üzerinden politika üretelim ama bu söylemleri çok sakıncalı buluyorum.” diyor.

Kaynak: Zaman

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php