Turizmciler bu yıl 2,6 milyar TL teşvik aldı

Turizm sektörü bu yıl 43 bin yeni yatak için 2,6 milyar lira teşvik aldı. Akdeniz Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (AKTOB) verilerinde, turizm sektörünün bu yıl 43 bin yeni yatak için 2,6 milyar lira teşvik aldığı bildirildi.

AKTOB Ar-Ge biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, turistik tesis işletmecileri, bu yılın 8 aylık döneminde 200 yeni yatırım için 2,59 milyar lira yatırım teşviki aldı. Alınan teşvikle toplamda 43 bin yeni yatağın yapılacağı ve 10 bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacağı ifade edildi.

Teşvik alan komple yeni yatırımı öngören 200 proje içinde ilk sırayı, yüzde 37,5 ile 3 yıldızlı tesislerin aldığı, ikinci sırada yüzde 33 ile 4 yıldızlı, yüzde 14 ile 5 yıldızlı ve yüzde 11 ile butik ve özel belgeli tesislerin izlediği kaydedildi.

AKTOB verilerine göre teşvik alan komple yeni yatırımlarda 5 ve 4 yıldızlı tesislerin yüzde 50’sinden fazlası, Antalya ve İstanbul’da yer aldı. 3 yıldızlı tesisler ise ülke geneline daha dengeli dağıldı. Yeni yatırımlarda, yatak sayısı açısından en büyük payı, yüzde 27,5 ile Antalya aldı. Bu kenti yüzde 17,6 ile İstanbul izledi. Yaratılacak iş olanakları açısından ise yüzde 29 ile Antalya yine ilk sırayı elde etti. Antalya’yı yüzde 19 ile İstanbul takip etti.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php