Topraksız tarım nasıl yapılır?

Topraksız tarım en kısa şekliyle toprak kullanılmadan yapılan tarım şeklidir. Peki ne kullanılır? Kullanılan maddeler: volkanik kaya, su, taş yünü, kokpit, veya perit gibi maddelerdi. Bu tarım şeklinde, bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineral ve gereksinimleri bilgisayarlar tarafından belirlenmektedir. Belirlenen gereksinimler ise bitkiye sıvı yoluyla ulaştırılmaktadır. Bu tarım sisteminde bitkiler, topraklı tarımda yetişen bitkilere göre çok daha hızlı büyürler, çok daha dayanıklıdırlar ve çok daha lezzetli olurlar.

Topraksız tarım tam bir çevre dostudur ve çevreye hiçbir zarar vermez. Domateste dönüm başı 40 ton,salatalıkta dönüm başı 60 ton, biberde ise dönüm başı 20 ton ürün alabilirsiniz. Topraklı tarıma göre ürün oranı yaklaşık 3-4 kat daha fazla.

Nasıl Yapılır?

Topraksız tarımda sera,virüs taşıyıcı böceklerden korunur. Zararlı böcek ve haşereler için ilaç kullanılması en düşük seviyededir. Meyve tutumunda ise hormon değil arılar kullanılır. Bu yüzden arıya zarar vermeyecek tarım ilaçları kullanılır.

Havalandırma ve ısıtma bir otomasyon sistemi sayesinde en iyi şartlarda yapılmaktadır. Bu sebeple bitkiler Akdeniz ikliminde daha fazla fotosentez yaparlar ve hastalıklar azalmış olur. Hastalık azalınca doğal olarak ilaçlama da azalmış olur.

Normal seracılıkta ısıtmanın amacı, bitkiyi dondan korumaktır. Topraksız tarımda ise bitkinin gelişmesinde en uygun şartları oluşturmak için kullanılır. Ürün kaliteleri topraklı tarımla karşılaştırılamayacak derecede yüksek olur..

Nasıl Başlarım?

Topraksız tarım hem çevre dostu olmasıyla hem ürün verimi hem de ürün kalitesiyle günümüz tarımının en cazip sektörü olmaya aday. İhtiyaçta çok fazla. Eğer bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız. Çok uygun şartlarda, bu iş için kredi veren bankalarımız var. Her türlü kolaylık da sağlanıyor. Şimdiden sizlere bol verimli tarımlar diliyoruz..

 

Paylaş!

"Topraksız tarım nasıl yapılır?" hakkında 3 yorum:

  • 1 DÖNÜM (1000 m2)TOPRAKSIZ TARIM SERASI YATIRIM MALİYETİ,

   70.000 TL. (Kurulum, ısıtma, topraksız kültür ve sulama ekipmanları, işçi lojman, jeneratör, diğer kapalı alanlar)
   20.000 TL (arazi,güney bölgelerde minimum.)
   15.000 TL (işletme sermayesi, dikimden ilk ürün satışına kadar geçen sürede ihtiyaç duyulan)
   ——–
   105.000 TL TOPLAM ( Bu tutar iyimser bir fiyat, hazır seraların sadece kurulumuna dönümde 100.000 TL. istiyorlar)

   1 DÖNÜM YILLIK GELİR GİDER HESAPLAMASI

   YILLIK TAHMİNİ GELİR 35.000 TL-40.000 TL(Verim ve satış fiyatları değişkenlik gösteriyor)
   YILLIK TAHMİNİ GİDER 22.000
   VERGİ ÖNCESİ KAR 13.000-18.000 TL

   YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 5,8 – 8 YIL

   Rakamlar 5-10 dönüm arası yatırımlar içindir. 20 dönüm ve üzeri yatırımlarda doğrudan ihracat şansınız olacağı için satış fiyatlarınız en az % 20 artacaktır. Bu da yatırımın geri dönüş süresini muhakkak azaltır. Ama min. 2.000.000 TL sermayeye ihtiyaç duyar…. Topraksız tarım işletmeleri 25-30 yıl para kazanabileceğiniz üretim işletmeleridir. Yatırımın 1-2 senede geri dönmesini beklemek hayalcilik olur. Bu bilgileri işletme sahipleriyle konuşarak teyit edebilirsiniz. Bu bilgilere bir forumdan ulaştım. Daha ayrıntılı ve kesin bilgi için yetkili firmalarla iletişime geçin. İyi günler dilerim

   View Comment
 1. Yıllık gelir hesaplarken yıl içinde kaç sefer ürün alındığı ,hangi ürün çeşitine(buğday ,arpa,domates v.s) göre hesap yapıldığı belirtilmemiş. Bu konuda daha detaylı bilgi nereden alınabilir.

  View Comment

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php