Sosyal Medya Önemli, Çünkü…

Sosyal medyanın neden önemli olduğunu bilmek isteyenler aşağıda yer alan satırları dikkatlice okusun. Sosyal medya, son zamanlarda basmakalıp olan Yeni Medya Düzeni olduğu için önemlidir. Nedir bu yeni medya düzeni diye bir soru daha oluştuysa kafanızda hemen açıklayalım. Var olan medya düzenin etkinliği daha fazla artırıp kullanımını kolaylaştırmak. Bu sayede medya, insanların hayatını kolaylaştıracağı bir hale bürünecek.

Kendinizi tatlı bir uykudan uyanırken hayal edin. İlk işiniz güzel bir kahvaltı yapmak. Kahvaltı için taze ekmek, peynir, zeytin ve bir de gazete istiyorsunuz. Evden çıkıp bütün merdivenleri inip markete gidip alışveriş yapıp eve dönüp kahvaltı yapmayı mı tercih ederseniz? Yoksa bilgisayarınızı kullanarak en yakın markete sipariş verip, bu sırada da istediğiniz kadar gazeteyi internetten mi okumayı mı tercih ederseniz? Soruya yanlış bir açıdan bakmadığınız sürece kolay olanı tercih edeceksiniz. Bu örnek var olduğu semtin refah düzeyine göre değişir.

Olayı bu örnekle sınırlamak yanlış olur. Markalar ve markaların ürünleri de sosyal medya kampanyaları ile etkili ve kalıcı bir piyasa yaratabiliyorlar. Bu kampanyaların içinde sosyal medya oyunları da önemli bir yer edinmiş durumda. Kullanıcı sayısını sürekli artıran bir medya düzeninde reklam yapmak ürünler için daha kalıcı bir istikrar sağlayacak. Sadece görsel olarak insanların ürünü kullanmasını sağlayan bir ortamdan bahsediyoruz. Ürünü almadan önce onun hakkındaki yorumları bloglardan, ürünün özellikleri çeşitli bilgi sitelerinden edinip videolarını seyrederek ürünü keşfe çıkabilir.

Geleneksel medyanın yerini alan soysal medya gazeteleri, dergileri, kitapları, haberleri kullanıcısına sunuş tarzı ve yöntemleri ile var olan medya düzeninin etkisini her geçen gün daha fazla emiyor. Çünkü aklınıza gelen her türlü konuyu, yazıyı, makaleyi, yorumu bulabileceğiniz en geniş arşiv olma özelliğini de taşıyan sosyal medya geleneksel medya ürünlerini daha verimli kullanmakta.

Şirketlerin eleman alırken kişisel özelliklerini tanıyabileceği en iyi yer sosyal medyadır. Facebook, twitter, youtube, friendfeed, blog gibi sosyal medya sitelerinden yaptığı paylaşımlar ile paylaşımcının özelliklerini rahatça öğrenebiliriz. Oysa ki beş dakika iş görüşmesi yaptığınız bir elemanı bir insan sarrafı değilseniz nasıl en ince ayrıntısına kadar tanıyabilirsiniz.

  • Yazıda anlatmak istenileni içerisindeki kelimeler haykırıyor aslında. Yerini almak. Sosyal medya geleneksel medyanın yerini alıp o yeri en verimli şekilde kullandığı için önemli.
  • Genel olarak sosyal medyanın getirdiklerini yazdık. Lakin bu ortamın bir de götürdükleri var.

Kaynak: Semiyun.com

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php