Sosyal medya içeriklerinizi nasıl optimize ediyorsunuz?

Şirketler bir sosyal medya stratejisi yürütürken birçok farklı zorluklarla karşılaşırlar. Sosyal medya optimizasyonunda gizli ve ince detaylar saklıdır. Yapılan araştırmalara göre geliştiricilerin en çok zorlandıkları konular; pazarlama odaklı süreçler için içerik oluşturamamak ve bu işleme zaman bulamamak.

Türkiye internet kullanıcıları her ay 10.2 saatini sosyal medyada harcıyor. Sosyal ağların başı çektiği mecrada dikkatleri üzerine çeken binlerce marka, milyonlarca insan mevcut. İçerik konusunda üretken ve yaratıcı olmak bu süreçte yakalanan başarının en büyük sebebi. Gerek SEO danışmanları gerek blogcular bilir ki içerikte yaşanan deneyim bir hayli önemlidir. Sunmuş olduğunuz içerik zaman israfına neden oluyorsa büyük bir dezavantajın eşiğindesiniz. Verimlilik ilkesine, beklenmedik sorunlarla karşılaşmamak için dikkat edelim. Sağladığımız içeriği sunarken zamana bölelim. İçeriği kısa sürede israf etmemize hacet yok. İçeriğinizi optimize ederek üretkenliğinizi süreç içinde koruyabilirsiniz.

Sosyal medyayı ölçün, araştırın. Zamanı değerlendirmek ve minimum riskle kullanmak için istatistikleri inceleyin. Cumartesi Facebook’da paylaşım yapılacak en güzel gündür. Sıkı bir Twitter kullanıcısı iseniz tweetlerinizi saat dilimlerine bölüp paylaşın. Sosyal ağların tümünde kullanıcıların en aktif olduğu zamanlar akşam saatleridir. İçeriklerinizi e-posta listelerine abone etmeyin, kullanıcılarınız size abone olsun. Gelecek kaygılarınız artabilir.

İçeriklerinizi takip edin, güncelleyin ve soru niteliğindeki yorumlara cevap verin. Paylaşımlarınız birbirini takip etsin. Her yazı olmasa da bazıları zincir olarak yazılabilir ( yazı dizisi gibi ). İçerikleriniz gündemden çok uzak olmamalıdır.

İçerik Düzenleyici Araçlar:

Scoop.it – Storify – Pearltrees

Sosyal Medya İçerik Yönetim Araçları

HootSuite – TweetDeck – Seesmic

Odak noktalar zaman ve üretim. Zaman tasarrufu sağlamak istiyorsanız bu araçlar size yardımcı olacaktır. İçeriklerinizi tüm sosyal medyada hızlı bir şekilde paylaşmak ve yönetimini sağlamak bu araçlarla daha kolay. Sosyal medya faaliyetlerini yürütürken geldiğim nokta neresi? Diğer adımları takip edin.

Kaynak: Semiyun

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php