Sermayesiz iş nasıl kurulur?

Kendi işinizi kurmak kimi zaman inanılmaz bir başarı getirir. Aynı zamanda finansal özgürlük ve refah için de en iyi yoldur. Bunun yanında, iş kurmak için ilave sermayebulmak epey zordur. Aşağıda sermaye kullanmadan ya da küçük bir sermaye ile iş kurmanın yollarını görebilirsiniz.

 1. Öncelikle, iş kurarken kararlılık ve azim çok önemlidir. Eğer bunlar olmazsa, başarılı olmanız düşünülemez. Bu sebeple, seçtiğiniz işte kendinizi başarılı olmuş şekilde tasavvur etmeniz gereklidir. Bunu beyin gücünüzü harekete geçirerek başarabilirsiniz. Başlamak için seçtiğiniz işin ne olduğunun bir önemi yok, eğer sermayesiz olarakbir işe başladıysanız, ekstra azme ve kararlılığa bir hayli ihtiyacınız olacak.
 2. Şu anda sahip olduğunuz yetenekleri düşünün. Bu yeteneklerle herhangi bir ekipman olmadan veya sahip olduğunuz ekipmanlarla neler yapabileceğinizi bulmaya çalışın. Sahip olduğunuz yeteneklere sahip olmayı;” kimler isterdi?” bunu da bir düşünün. Yeteneklerinizle potansiyel müşterilerinize hangi tür hizmetleri sağlayabilirdiniz?
 3. Zaten bir düzenli işiniz varsa, yeni tam zamanlı işinizi başlatmadan önce bunun devam ettirin. İşletme sahiplerinin çoğu, kurdukları işte yeterince başarılı olana kadar tam zamanlı işlerine devam etmişler ve yeni işlerini yarı zamanlı olarak yapmışlardır. Esasında bu sadece bir fikir; ama başlangıçta stresinizi ciddi bir şekilde düşürecek ve yeni müşterinizi beklerken oluşacak finansal endişelerinizi azaltacaktır. Acele etmeyin. Kendinize biraz zaman tanıyın ve bırakın yaşamsal giderlerinizi karşılayacak kadar büyüsün işletmeniz.
 4. İşinizde yardıma ihtiyacınız varsa ve personel alamıyorsanız, ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım almayı düşünün. İşletmenizin faaliyetleri istediğiniz başarıya ulaşınca da yardımsever yakınlarınızın etkisini unutmayın. İyi bir ‘karma felsefesini’ sürdürmeyi isteyin özellikle de kendi işinizin patronu olduğunuzda.
 5. Sermayesiz iş yapmanın en iyi yolu, bir hizmet satmaktır. Ana sermayeniz olmadan bir ürünü satmak veya dükkan açmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden tekrar sahip olduğunuz yetenekleri aklınıza getirin ve bunu potansiyel müşterilerinize nasıl sunacağınızı bir düşünün.
 6. İşletmenizin reklamını yapın. İnsanların sizi tanımasının ve ürününüzü bilmesinin tek yolu onu pazarlamanızdır. Piyasada var olan veya yeni çıkan bir ürün için, ağızdan ağza pazarlama tekniği en eski ve halen en iyi yöntemdir.

Kaynak: İş Fikirleri ve Fırsatları

Paylaş!

"Sermayesiz iş nasıl kurulur?" hakkında 1 Yorum:

 1. abdullah koçak -

  kayseride kiraya verdiğim bir fabrikam var erciyes üniversitesi muhasebe ve finans yönetimi okumaktayım iş teklif ve ortaklıklarına açığım

  View Comment

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php