Öğrencilerden Facebook’ta E-bit Pazarı

Şimdilerde Anadolu Üniversitesi’nde okuyan 3 üniversite öğrencisi, eğitimlerini başka şehirlerde sürdüren öğrenciler için Facebook üzerinden bitpazarı kurdu. Sanal diye pazarlık yapılmadığını sanmayın. Zira öğrenciler, çamaşır makinesinden koltuk takımına kadar istedikleri ikinci el eşyayı pazarlık yoluyla alabiliyor.

Malum eğitim öğretim yılı başladı. Üniversiteyi kazanıp başka şehirlerde okumaya giden öğrencileri ev kurma telaşı sardı. Buzdolabından çamaşır makinesine, koltuk takımından yatağına ev eşyalarını almak ise bir hayli masraflı. Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) okuyan 3 genç, öğrencilerin daha ekonomik ve kaliteli ikinci el eşya alımı ve ellerindeki eşyaları satabilmelerini sağlamak için internet üzerinden bitpazarı kurmuş. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden kurulan ‘Eskişehir Kelepir Eşya’ isimli sayfa sayesinde kentteki üniversite öğrencileri ikinci el eşyalarını daha uygun fiyata alıp satabiliyor. Hiçbir komisyon alınmayan sanal âlemdeki bitpazarına öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. 5 bine yakın üyesi bulunan sayfada alışveriş yapmak için aranan tek şart ise üniversite öğrencisi olmak. Öğrenci olmayan, bu sayfaya ilan veremiyor, eşya alım satımı yapamıyor.

Söz konusu satışa çıkarılan eşyalar ise Facebook üzerinden en ince ayrıntısına kadar fotoğraflı olarak yayınlanıyor ve öğrencilerin beğenisine sunuluyor. Facebook üzerindeki bu bitpazarındaki ürünlerin alım ve satımlarında pazarlık yapma imkânı da var. Halıdan televizyona, koltuk takımından buzdolabına kadar birçok ürünün yer aldığı sayfada öğrenciler istedikleri eşyayı pazarlık yoluyla alabiliyor. Grubun kurucularından AÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği’nde okuyan Bülent Vatansever, sayfayı öğrencilerin ucuz eşya almalarını sağlamak için kurduklarını söylüyor. Öğrencilerin grup sayesinde birbirleriyle iletişime geçerek istedikleri ürünü piyasa fiyatının çok altında ücrete aldıklarını belirten Vatansever, “Kendi ihtiyacımızı karşılamak için kurduğumuz grup, şimdi binlerce öğrenciye umut oldu.” diyor. Sayfanın diğer kurucusu olan AÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencisi Kemal Bozkurt ise sitede sadece öğrencilerin alışveriş yapabildiğini kaydederek, “Grupta ticarî bir kaygı yok. İlan veren şahısları araştırıyoruz. Eğer öğrenci değilse ilanını siteden kaldırıyoruz.” diye konuşuyor. Sanal âlemdeki bitpazarından alışveriş yapan AÜ İletişim Fakültesi öğrencisi Bahadır Ünal, grubu internetten kiralık ev ararken bulduklarını anlatıyor. Ev eşyalarını bu siteden aldıklarını söyleyen Ünal, masraflarının yarı yarıya azaldığını dile getiriyor. Osmangazi Üniversitesi öğrencisi Mert Canlı ise arkadaşının tavsiyesiyle söz konusu grup üzerinden evinin eşyalarını aldığını ve bunu kısa sürede oturduğu yerden çok ucuza mal ettiğini belirtiyor.

Kaynak: Zaman

Paylaş!

"Öğrencilerden Facebook’ta E-bit Pazarı" hakkında 2 yorum:

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php