Kömürü ekonomiye kazandırmak için 6 bin kişiyi işe alacağız

Soma Holding, Zonguldak İnağzı-Bağlık sahasında maden ocağı açma çalışmalarına başladı. İlk etapta 6 bin kişiyi işe alacaklarını belirten holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, yılda 3 milyon ton taşkömürü çıkarmayı planladıklarını söyledi. Grubun uzun vadede hedefi ise kok kömürü fabrikası kurmak.

Madencilik sektörünün önemli kuruluşlarından Soma Grubu, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) devrettiği Zonguldak İnağzı-Bağlık sahasında ocak açma çalışmalarına başladı. Söz konusu yatırımı sadece Zonguldak için değil, Türkiye için çok önemli bir proje olarak değerlendiren Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, en gelişmiş teknolojileri kullanarak yer altında bulunan madeni ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

Bağlık-İnağzı sahasının işletilmesi için geçen 10 Ekim’de gerçekleştirilen ihaleyi, 1 milyar 426 milyon TL’lik teklifle Soma Kömür İşletmeleri AŞ kazanmıştı. 18 Ocak’ta çalışmalara başlayan grup, 30 günde sağlı sollu olmak üzere 2 ayrı koldan 72 metre ilerledi. Delme, patlatma yoluyla ilerlemek gerekirken yönetim, bölge halkı rahatsız olmasın diye yerleşim yerinden uzaklaşana kadar dinamit atmadan kırıcı ile ilerleme kararı almış. İşçiler, betonlamayla ilerliyor. İş güvenliği açısından da ağaç tahkimat hiç kullanılmıyor.

Manisa’nın Soma ilçesinde, son 6 yıl içinde 10 bin kişinin işe alındığını belirten Soma Grubu İşletme Müdürü Maden Mühendisi Süleyman Sarı da çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Zonguldak’ta da ilk etapta 6 bin kişi istihdam edilecek. Normalde üretime 7’nci yıl başlayacağız. Ama biz bunu 3 yıl öne çekip dördüncü yılda başlayabiliriz. Projede iki tane kuyu olacak. Önümüzdeki sene kömür damarlarını gördüğümüz anda kuyu çalışmalarına da başlarız.” Sarı, hesaplamalara göre 200 milyon dolar gibi bir harcamaları olacağını kaydederek, “Şu ana kadar 1 ayda 13 milyon Türk Lirası para harcandı. Harcamanın tamamı Zonguldak içinde yapıldı. İşe başlamadan önce satın alma müdürümüz geldi ve bütün esnafı dolaştık. İlk işim 45 plakalı arabayı bıraktım, buradan 67 plaka bir araba satın aldım. Zonguldak halkı ve yetkililerin yaklaşımı gerçekten çok iyi oldu. Kurumun ve diğer kurumların çok büyük destekleri oldu. Maddi anlamda bir beklentimiz yok. Tamamı öz kaynaklarımızla bu işe giriştik. Şehirde bir şeylerin yapılabileceği görülünce herkes seviniyor. Biz de bu işe inanıyoruz, en ufak bir tereddüdümüz yok. Bizim için başarısızlık diye bir şey yok. Ben şunu diyorum: ‘Bir tek iş kazası olmasın’ kömür çıkartmayla ilgili bizim en ufak bir tereddüdümüz yok. Biz bunu kazasız belasız kömür ne kadar varsa bir kürek dahi olsa inşallah çıkartacağız.” dedi. Grup, yılda 3 milyon ton taşkömürü çıkartmayı hedefliyor. İleride kok kömürü fabrikası kurmayı hedeflediklerini anlatan Sarı, Zonguldak’ta çıkan madeni kömür diye nitelendirmenin yanlış olduğunu düşünüyor. Sarı’ya göre bu, metalürjik bir zenginlik.

İşçilerin sendikalı olmasını önemsediklerini de kaydeden Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçilerimizi Soma’da zorla sendikalı yaptık. Personel müdürüne ‘örgütleneceğiz, işçiler sendikaya kaydolsun’ dedim. Aradan 5 gün geçti, 3 bin işçiden 250’si sendikalı olmak için kayıt yaptırdı. İşçilerin karşısına geçtim, konuyu anlattım, ondan sonra insanlar gidip kayıtlarını yaptırdılar.” Soma Grubu, 1976’da 3 ortaklı ETAŞ Madencilik ile faaliyetlerine aralıksız olarak 30 yıldır devam ediyor.

Kaynak: Zaman

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php