Kobilerin Sosyal Medya İşbirliği İyiye Gidiyor

Facebook‘un sosyal medya reklamcılığında ilk sırada geldiği bilinen bir gerçek. Ancak işe sosyal medyanın diğer isimleri ve küçük orta ölçekli işletmeler (KOBİ) Facebook’un online reklamcılık pastasından alacağı payı değiştirebilir.

ABD’de küçük orta ölçekli işletmelerin e-postadan sonra en önemli sosyal medya pazarlama platformu olarak Facebook’u kullandığını gösteriyor. Facebook’u takip eden ikinci sosyal medya sitesi ise Twitter. Twitter’a henüz küçük bütçelerle reklam vermek mümkün değil ama reklam veren sayısını artıran ve yeni ülkelere açılan şirketin bu çıtayı düşürmesi ve pazar payını büyütmesi sürpriz olmayacak. Kısacası kendi kulvarında önde geliyor ama Facebook’un tek rakibi Twitter değil.

KOBİ’lerin Yüzde 36’sı Facebook’u Çok Verimli Buluyor

KOBİ’ler söz konusu olduğunda Facebook’un Twitter’dan daha fazla düşünmesi gereken şirketi sanırım herkes biliyor, Google, Facebook, Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkede KOBİ’lere özel reklam gösterimlerine gitmişti. KOBİ’lere ulaşmak için gazetelere dahi reklam veren Google’ı bu alanda altetmek elbette kolay değil. Ancak Facebook da boş durmuyor ve kaynaklarını bu alana yönlendiriyor. Facebook.com/SMBMarketing sayfası bu işe özel hizmet veriyor ve Facebook halen küçük-orta ölçekli şirketlere yönelik pazarlama yöneticisi arıyor. Dahası Ocak 2012′den itibaren 200.000 KOBİ’ye 50 dolarlık reklam kuponu vermeyi planlıyor. Tıpkı Google gibi.

KOBİ’lerin sosyal medya yönelimini doğruluyor ve bu alanda rekabetin artacağının sinyallerini veriyor. Aksi görüşlere rağmen Facebook’un küçük orta ölçekli işletmeler için sosyal medyadaki liderliğini koruyacağına ve Google ile kafa kafaya geleceğine inanıyorum. KOBİ’lerin mobil mecralara olan ilgisi de herkesin cebine giren Facebook’a avantaj sağlıyor. Google’ın farkı açması için Google+’ya kullanıcı çekmesi gerekiyor ki bu henüz mümkün değil.

Kaynak: Webrazzi

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php