Kobi’lere Özel Şekerbank Kredisi

Şekerbank, KOBİ kredilerinin teminatı ile dünyanın ilk VTMK ihracını gerçekleştirdi. Elde edilen 800 milyon lirayla 15 bin KOBİ’ye kredi verilecek.

Şekerbank, KOBİ alacaklarının teminat gösterildiği dünyanın ilk Varlık Teminatlı Menkul Kıymet (VTMK) ihracını gerçekleştirdi. Şekerbank, bu kaynak ile 2 yılda 15 bin yeni esnaf ve küçük işletmeye destek sağlamayı hedefliyor. Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan, bankanın toplam 800 milyon lira tutarındaki VTMK ihracı ile Avrupa’nın yatırım devleriyle Anadolu’nun küçük işletmeleri arasında köprü kurduğunu söyledi. Türkiye’nin ilk VTMK ihracı olarak da finans tarihine geçen Şekerbank’ın ‘KOBİ VTMK Programı’ kapsamındaki bu işlemin birçok açıdan “ilk” olma özelliği taşıdığını kaydeden Göktan, “İlk kez Türkiye’de bir bankanın bilançosunda yer alan TL cinsinden aktifler teminat olarak kullanılarak borçlanma aracı çıkarıldı. Sağlanan kaynağın uzun vadeli ve sürdürülebilir finansman desteği olarak yine esnaf, KOBİ’lere yönlendirilecek” dedi.

Moody’s’den Tam Not

1 ile 5 yıl vadeli toplam 800 milyon TL tutarındaki VTMK ihracının, 250 milyon TL’lik ilk diliminde, Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC), Hollanda Yatırım Bankası (FMO) ve UniCredit Bank AG nitelikli yatırımcılar oldu. “Uluslararası yatırım devleri, bu işlem ile Türkiye’nin ekonomik istikrarına ve Türk Lirası’na yatırım yapmışlardır” diye konuşan Göktan, “Sektörümüzün sağlam mali yapısı uzun vadeli yatırımlar açısından olumlu bir iklim oluşturmaktadır” dedi. Göktan, Moody’s’in Türkiye’de bugüne kadar sermaye piyasalarında gerçekleşen bir işleme verilen en yüksek not olan A3 ile söz konusu işlemi derecelendirdiğini bildirdi. Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin de KOBİ tanımı içinde yer alan toplam 35 bine yakın müşterileri bulunduğuna değinerek, Şekerbank’ta KOBİ kredilerinin miktarının 3.7 milyar liraya ulaştığını söyledi.

‘Birçok Ülkeye Emsal Olacak’

Unicredit Menkul Değerler Genel Müdürü Kaan Başaran, Avrupa’da 2009’da 530 milyar euro olan VTMK ihracının, 2010’da 600 milyar euro olduğunu belirtti. IFC Türkiye Direktörü Sybile Lazar da Şekerbank’ın VTMK ihracının birçok ülkede emsal olacağını söyledi.

Kaynak: Sabah

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php