Kârlılığı, Konut ve KOBİ Kredileriyle Artıracağız

Geçen yıl kârlılığı yüzde 13,6 azalan Bank Asya’nın yeni genel müdürü Abdullah Çelik, konut ve KOBİ kredilerine odaklandıklarını dile getirdi. Konut kredilerinin toplam kredilerdeki payının sektör ortalamasının altında olduğunu belirten Çelik, “Bu krediler için ipotek alındığından aynı sermaye ile iki kat fazla kredi vererek kârımızı artıracağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin en büyük katılım bankası Bank Asya’daki görev değişikliğinin ardından büyüme stratejisi de değişti. Cemil Özdemir’in istifası üzerine boşalan genel müdürlük koltuğuna oturan Abdullah Çelik, bundan sonra tüketiciye ağırlık vereceklerini açıkladı. ‘Hızlı büyüme ve daha fazla kâr’ için en önemli stratejilerinin konut kredileri olduğunu belirten Çelik, “Türkiye geliştikçe ekonomi yapımız Batı’ya benziyor. Bu ülkelerde konut kredisi öne çıkıyor. Biz de bu alana yöneleceğiz. Bireysel bankacılıkta aktif olacağız. Şubelere yetkileri verdik bile. Bürokrasiyi azaltıyoruz. Geçen yıla göre yüzde 100 büyüyeceğiz.” dedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sermaye yeterlilik şartı ile hangi işten ne kadar sermaye ayırması gerektiğini hatırlatan Abdullah Çelik, aynı sermaye ile açık kredilerde 100 liralık iş yapılırken ipotekli kredilerde 200 liraya çıktığını anlattı. Bank Asya’nın gayri nakdi kredilerde 7., nakdi kredilerde 12. sıradayken tüketici kredilerinde 17. sırada olduğu bilgisini veren üst yönetici, kredi dağılımını değiştirme durumunda daha fazla kredi kullandırarak kârı artıracağını ileri sürdü. Şube müdürleriyle buluşarak durumu izah ettiklerini belirten Çelik, operasyonel maliyetin artacağının altını çizerek, “Hem kârlı hem daha düşük riskli olduğu için biraz daha fazla uğraşacağız.” diye konuştu.

Bankanın ticari kredilerde aktif olduğunu bildiren Genel Müdür, “Bir dönem doğruydu belki bu. Ama şimdi şubelerimiz de büyüyor. Konutun yanında KOBİ’lerde büyümek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Büyük şirketler ipotek vermek yerine açık hesap çalışmayı tercih ediyor. O yüzden KOBİ’lerle çalışmak isteyen banka, bu alanda ‘Çobanyıldızı’ projesi kapsamında Anadolu toplantıları yapıyor. Çalışmaya ara vermeyeceklerini aktaran Çelik, her gittikleri ilde işadamlarıyla görüştüklerini bildirdi. Stratejinin, sermayenin verimli kullanılması üzerine inşa edildiğini dile işaret eden Genel Müdür, “Sermaye yeterliliği aynı olacak. İşi değiştiriyoruz, kârlılık artacak ama kimseden sermaye istemeyeceğiz. Ortaklar için iyi haber.” ifadesini kullandı.

Bankanın hisse satışıyla ilgili de konuşan Abdullah Çelik, Bank Asya’nın potansiyelinin yüksek olduğunu hatırlatarak, henüz bir teklif gelmediğini belirtti. Işık Sigorta’da satış sürecinin devam ettiğini, ancak satış olmasa bile daha etkin çalıştırmak için planlarının olduğunu sözlerine ekledi.

Müdürü Kaldırdım, Pazarlama Bana Bağlı

“Ben önümüzdeki dönem sahada olacağım.” diyen Abdullah Çelik, artık pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olmadığını ‘pazarlama’nın direkt kendisine bağlı olduğunu söyledi. Genel müdürlükte 2,6 milyon liralık tasarruf tedbirleri aldığına dikkat çeken Çelik, esprili bir şekilde, “Genel müdür yardımcısından da tasarruf ediyoruz.” dedi.

Kıbrıs’a Şarkıcılar Getirilemezken Biz Liderleri Getirdik

Güney Kıbrıs, uluslararası alandaki güçlü lobisiyle Kuzey Kıbrıs Türk Kesimi’nden (KKTC) düzenlediği organizasyonları engelliyor. ADFIAB’ın (Association of Development Financing Institutions in Asia and the Pacific) başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürüten Abdullah Çelik, geçtiğimiz aylarda bir otel açılışına katılacak Amerikalı şarkıcı Jennifer Lopez’in Rum lobisinden korkarak vazgeçtiğini hatırlattı. Böyle bir ortamda Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın da katkılarıyla ADFIAB Finans Zirvesi düzenlediklerini belirten Çelik, “KKTC’ye başbakan ve bakanlar geldiler. Rumlar engellemeye çalıştılar ama başaramadılar.” diye konuştu. 4 gün süren organizasyona 22 ülkeden finans kuruluşları genel müdürleri, yönetim kurulu başkanları ve akademisyenler de katıldı.

Türklerin operasyonel gücünün olduğunu belirten üst yönetici, bölgede etkili olduklarını, bu sayede 113 üye kuruluştan yöneticiler ve eşlerini getirmeyi başardıklarını dile getirdi. Kurumun 42 ülkeden üye kuruluşları bulunuyor. Kıbrıs’taki etkinliğe bu yıl Bhutan, Brunei, Brunei Darusselam, Kamboçya, Çin, Fiji Adaları, Almanya, İran, Japonya, Malezya, Moğolistan, Nepal, Umman, Pakistan, Palço, Filipinler, Samoa, Sri Lanka, İsviçre, Tayland, Türkiye ve Vietnam katıldı. Herkesin İstanbul’a gelmek istediğini ifade eden Abdullah Çelik, Kıbrıs’ta programa ikna edebilmek için kendisinin İstanbul’dan önce burada zirve yapılmasını şart koştuğu bilgisini verdi.

Kaynak: Zaman

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php