Kamu işçilerine yüzde 4+4 zam

Bakan Çelik, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmesinde anlaşmaya varıldığını bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmesinde anlaşmaya varıldığını bildirdi. Çelik, varılan anlaşmaya göre, kamu kesimi işçi ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 4, ikinci 6 ay için yüzde 4 zam yapılacağını açıkladı. 2014 yılının ilk ve ikinci 6 aylarında ise işçi ücretlerinde yüzde 3’ük artış olacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu iş sözleşmelerinde konfederasyonlarla uzlaşmanın sağlandığını bildirdi. Çelik, görüşmeler sonucunda alınan kararları açıklayarak, bu kararların 6 maddede özetlendiğini belirtti. Kamuda en düşük ücretin 1100 TL’ye çekildiğini söyleyen Çelik, “2013’ün birinci altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4 ücret artışı sağlanmıştır. 2014 yılı ücret artışı yüzde 3+3 olarak belirlenmiş, ücret zamları enflasyonun altında kaldığı takdirde aradaki fark ücretlere yansıyacaktır. 1850 TL altındaki ücretlere seyyanen 1850 TL’yi geçmemek üzere 200 TL iyileştirme yapılmıştır. Sosyal yardımlara 180 TL’ye kadar yükseltilmiştir. Diğer sosyal yardımlar ücret zamları oranında artırılacaktır” diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinde anlaşma sağladık” dedi. Kumlu da iki üç haftadır yoğun bir müzakere gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Toplu iş sözleşmeleri her zaman dört dörtlük olmuyor. Taleplerimizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in büyük çabalarıyla belli bir yere getirildi. Ben rakamları tekrar etmek istemiyorum. Sayın Bakana, Genel Sekretere, Türk İş yönetimine, Konfederasyon ve Koordinasyon kuruluna, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu toplu iş sözleşmesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve tekrar hepinize saygılar sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İşte Kobi

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php