İstiridye mantarı yetiştiriciliği

Türkiye’de tarım sektöründe yeni bir yer bulmaya başlayan istiridye mantarı da girişimciler için de fırsat sözkonusu. Avrupa’da 1900’lü yılların başında kültür altında üretimi yapılan, Uzakdoğu’da ölümsüzlük mantarı çeşitlerinden biri olan istiridye mantarı, dünyada beyaz kültür mantarından sonra en çok satılan 2’nci ürün olarak ifade ediliyor.

Türkiye’de bu mantarın tüketimi henüz Avrupa’nın 40’ta biri kadar olsa da her yıl artan bir tüketim söz konusu. İstiridye mantarının tamamen doğal şartlarda üretildiğini ve bu nedenle talep gördüğünü söyleyen Marmara Mantar Genel Müdür Yardımcısı Halil Soyhan, bu mantarın izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarında klima olması koşuluyla rahatlıkla yetiştirilebildiğini ifade ediyor.

Kaynak: Milliyet

Paylaş!

"İstiridye mantarı yetiştiriciliği" hakkında 2 yorum:

  1. devrim tuman -

    Devrim Tuman · Istiridye mantarı üretimi yapıyorum’da Gıda Mühendisi
    DİKKAT slm arkadaşlar ben devrim bursa da yaşıyorum istiridye mantarı üretimini ve kompostumu türkiyede ilk yapanlardanım bu iş ile ilgili bilgi almak istiyorsanız beni 05318469542 nolu telefondan arayabilirsiniz , rahatsız etmiş olmazsınız. ALLAH bol kazançlar nasip etsin…

    View Comment

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php