IPARD kırsal kalkınma hibe destekleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülmekte olan IPARD Tarımsal Hibe desteklerinin 6. etap başvuruları 9 Temmuz 2012′de sona erecektir. Program kapsamında projelere 1.000.000 Euro‘ya kadar hibe destekleri verilmektedir. Program kapsamında toplamda 124 Milyon Euro‘luk kaynağın tarımsal işletmelere ve kooperatiflere hibe desteği olarak verilmesi öngörülmüştür.

Program kapsamında desteklenecek sektörler ve işletmeler aşağıda yer almaktadır:

Süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et ve kanatlı et üreten tarımsal işletmeler, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren/gösterecek süt işleme tesisleri ve süt toplayan üretici örgütleri, kırmızı et ve kanatlı et kesimhaneleri ve işleme tesisleri, meyve ve sebze işleme ve pazarlama alanında faaliyet gösteren işletmeler, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren işletmeler, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin geliştirilmesi, kırsal turizm, kültür balıkçılığının geliştirilmesi

Program kapsamında belirtilen sektörlerde bölge öncelikleri ve sınırlandırmalar olmak kaydıyla hibe başvuruları için uygun iller aşağıda yer almaktadır:

Afyon, Amasya, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat

Hibe programı kapsamında başvurular 11 Haziran 2012′de başlayacak ve 9 Temmuz 2012‘de başvurular sona erecektir. Program kapsamında projelerin 10 aylık süre içinde tamamlanma şartı bulunmaktadır.

IPARD nedir?

IPARD, Avrupa Birliği’nin (AB), 2007-2013 yılları arasında uygulayacağı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA) kırsal kalkınma bileşenidir. IPARD programından Türkiye’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) sorumludur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu program 19 Aralık 2007’de Brüksel’de Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından kabul edilmiştir.

IPARD Programı kapsamında belirlenen illerdeki süt, kırmızı et, tavut eti, su ürünleri ve meyve sebze sektöründeki işletmelere ve üreticilere hibe desteği sağlanacaktır. IPARD Hibe destekleri proje teklif çağrılarına çıkılarak, öncelikle belirlenmiş illerde uygun şartlarda üretici ve işletmelerin (KOBİ, tarım şirketleri, kooperatifler) projelerine %65’e varan hibe destekleri sağlanacaktır. IPARD Programı süresince 874 milyon eurosu AB hibe desteği, 291 milyon eurosu ulusal destek olmak üzere toplam 1 milyar 165 milyon euro destek sağlanacaktır.

IPARD Programı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’ne (AB) sunulan ve Belçika’da Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından görüşülerek kabul edilen, AB Müktesebatı çerçevesinde önemli belgeler de göze alınarak tasarlanan programdır. Program 10 temel bölümden oluşmaktadır. Programın birinci bölümünde Türkiye’nin kırsal alanlarının genel sosyo-ekonomik durumuyla ilgili bilgi verilmektedir. Bu bölümde Türkiye’nin yapısal özellikleri ve eğilimleri değerlendirilmiş ve tarım & gıda sektörü analiz edilerek Türkiye’deki kırsal alanlarla ilgili temel göstergelere yer verilmiştir. Programın ikinci bölümünde Tarım ve Kırsal Kalkınma Politiklarına yer verilmiş, bu doğrultuda, tarım ve kırsal kalkınma konusunda stratejik belgeler analiz edilmiş, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı, hayvan sağlığı, çevre koruma konuları incelenmiştir. Türkiye’de daha önce tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik uygulanan destek programları, uluslar arası finansmanlı kırsal kalkınma projeleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Programın üçüncü bölümünde IPARD program stratejisi ve amaçları ile ilgili bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde IPARD Programı’nın tedbirleri detaylandırılmıştır. Beşinci bölümde IPARD Mali Plan, Destek miktarları ve topluluk katkısı oranları aktarılmış, altıncı bölümde IPARD ile ilgili olarak idare ve idari prosedürler ve mali uygulama ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde programın tanıtım ve görünürlük esasları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Diğer bölümlerde program çerçevesinde yetkili kurumlarla ilgili bilgiler ve katılımcılık gibi tamamlayıcı unsular işlenmiştir.

IPARD neyi amaçlıyor?

IPARD, Avrupa Birliği’ne katılım öncesinde ortak tarım politikası ve kırsal kalkınma politikasıyla uyumlu olmak adına açılan bu programın hedefleri tarım sektörünün modernizasyonunda katkıda bulunmak, birincil ürünlerin üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak, göçü engellemek, gıda işletmelerinde yeni teknolojiler, yenilikler sunmak, yeni pazar fırsatları yaratmak, gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı ve çevre ile ilgili AB standartları veya diğer standartların iyileştirilmesini teşvik etmek, kırsal turizm, yerel ürünler vb. alanlarda iş fırsatlarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla oluşturulmuş bir programdır.

Bu kapsamda et üretimi, et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt üretimi ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze, su ürünleri, akuakültür(kültür balıkçılığı), modern çiftlik faaliyetleri (arıcılık ve bal üretimi, süs bitkisi, tıbbi ve aromatik bitkiler), kırsal turizm, yerel ürünler ve mikro işletmeler %50-65 hibe oranıyla desteklenecektir.

IPARD hangi illede geçerlidir:

(2012 yılı İçin) Amasya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat

Hangi giderler desteklenmektedir:

Hibe konusuyla ilgili her türlü makine ekipman ve alt yapı yatırımları / Yapı iyileştirme, geliştirme ve modernizasyon / Taşınmaz malların yapımı ve iyileştirilmesi (devralma hariç) / Bilgisayar yazılımı da dahil olmak üzere yeni makinelerin alımı ya da leasing yolu ile alınması / Mimarlık, mühendislik ve diğer danışmanlık bütçeleri ile fizibilite çalışmaları / İş planı hazırlığı / Lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik masraflar

Desteklenecek Öncelikle Sektörler Nelerdir?

Hibe Programından faydalanılması amacıyla aşağıdaki 4 öncelikli sektör belirlenmiştir:

 • Süt ve Süt Ürünleri Sektörü
 • Et ve Et Ürünleri Sektörü
 • Su Ürünleri Sektörü
 • Meyve-Sebze Sektörü

Hibe Programının Öncelikleri Nelerdir?
Hibe Programı kapsamında belirlenen öncelikler aşağıdadır:

 • Tarımsal işletmelere yatırım
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasının geliştirilmesi
 • Üretici Örgütlerinin desteklenmesi
 • Kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi olarak öngörülmüştür

Kipu Kurumsal Kapasite Geliştirme Merkezi, başta Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları olmak üzere tüm yurtiçi ve yurtdışı fon kaynaklarının ve kalkınma ajanslarının hibe, ihale ve kredi gibi finansal kaynaklarıyla bireyler, şirketler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve diğer kurum ve kuruluşlar için projeler geliştirmekte; profesyonel proje yönetimi ve kaynak geliştirme teknik destek hizmetleri vermektedir.

Tarım ve hayvancılık hibeleri konusunda uzmanlaşmış olan şirketimizin Türkiye’nin birçok bölgesinde başarılı KKYDP ve IPARD projeleri bulunmaktadır. Hibe Programlarına başvuru koşulları ve Kipu Danışmanlık Ltd. olarak çalışma koşullarımız ve kurumunuzun programa başvurusu için danışmanlık desteği ile ilgili bilgi sahibi olmak için aşağıdaki iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. İlgili uzmanlarımız en kısa sürede sizlerle iletişime geçecek, kurumunuzun faydalanabileceği hibe ve desteklemelerle ilgili bilgi verecektir.

Kaynak: KİPU

Paylaş!

"IPARD kırsal kalkınma hibe destekleri" hakkında 7 yorum:

 1. teyfik nadir göksu -

  adıyaman da yaşayan ve adıyamanı iyi bilen birisi olarak Adıyamanın bu hibe proğramında olmamış olmasını üzüntü ile ögreniyorum.neden yok onuda bilmiyorum yzlnız sizlerin bu konuda öneriniz olur ise sevinirim. Zira ben keçi sütcülüğüne dair bir düşünce içerisindeyim bu konuda yardımcı olurmusunuz. şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkürler.

  View Comment
 2. Ahmet BÜYÜKTAŞ -

  MALATYA yeşilyurt ve gündüzbey kasabasında meşur dalbastı kirazlarının yurt dışına ihraç kalitesini artırmak ve dayana bilirlik ömrünü uzatmak amacıyla soğuklama ve paketlema tesisi kurmak istiyoruz bu konuda nasıl yardımcı ola bilirsiniz bizlere teşekkürler iyi çalışmalar.

  View Comment
 3. MEHMET ALI KÖKCÜ -

  Sayin Bay,Bayan,
  Ben Kücükbas hayvancilik ciftligi kurarak,süt ve süt ürünlerini de kendim islemek ve pazarlamak istiyorum.Ayni zaman da Kirsal turizm imkanlarini da kurmak istedigim ciftlikte kurmayi düsünüyorum.
  Ben 1979 yilin dan beri Almanya da yasayam ve sadece Alman vatandasligina sahip olan 1956 dogumlu,Ticaret Lisesi Bioloji bölümü mezunu bir Vatandasim.
  Ben Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, EU.ve Diger Dünya Ülkelerinin bu Tarim ve Turizm alanlarin da ki Kurulmus,calisma yapanlara verdikleri Hibeler den de faydalanmak istiyorum.
  Yer arastirmasi ve Bilgi arastirmasi asamasindayim.Sizden ricam; 2913 yilin da bu hibeler hangi bülgelere ypilacaktir? Bana bu aciklamayi yaparsaniz ben de ona göre yer secimimi yapabilirim.
  Ya da bu is yapmak isteyenler ,hangi bölge de olurlar sa olsunlar ,bir sekil de bu hibeler den faydalanabilecekler mi?
  Saygilar sunar,vereceginiz cevaba simdiden cok tesekkür ederim.
  M.Ali Kökcü.

  View Comment
 4. MEHMET ALI KÖKCÜ -

  Cok afedersiniz yukardaki yanlis ifade seklinii düzeltiyorum: Sizdeb ricam;2013 yilin da bu hibelere basvurular hangi tarihler de nasil ,nereye olacaktir ve bu hibeler hangi bölgelere yapilacaktir?
  Saygilar,
  M.Ali Kökcü

  View Comment

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php