Girişimcilik Kursu Sayesinde İş Kadını Oldu
Benzer Girişimcilik Haberleri
  1. Kadın girişimci sayısında rekor artış
  2. Para kazanmak değil üretmek üzerine düşünün
  3. ETO’dan 350 kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi
  4. Çiftçi bal üretimine yoğunlaştı

Osmaniye’de 12 yıl önce eşi beyin kanaması geçirip kısmı felç olan 2 çocuk annesi, ilkokul mezunu ev hanımı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik kursunda eğitim aldıktan sonra sunduğu proje kabul edilince çeyiz dükkanı açtı. İş fikriniz var sermayeniz yok ise üzülmeyin. Hibe kredilerine başvurun!

Osmaniye’de dolmuşçuluk yapan Özcan Bayrambeğ (41), 2000 yılında yüksek tansiyon nedeniyle beyin kanaması geçirdi ve vücudunun sol tarafı felç oldu.

Geçimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünmeye başlayan ev hanımı Yüsra Bayrambeğ (37), AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süre akrabalarının yardımlarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini, bu sürede eşinin ailesinin yanına taşındıklarını söyledi.

Ailenin ayakta durması için çalışması gerektiğini ancak ev hanımı olduğu için ne iş yapacağını bilemediğini kaydeden Bayrambeğ, “Ailemiz için çalışmam gerekiyordu. Eşimin ailesi çalışmama izin vermedi. Aile büyüklerini çalışmam konusunda ikna edene kadar çok uğraştım” dedi.

İş ararken KOSGEB’in Osmaniye Girişimci İşadamları Derneği (OGİAD) ile ortaklaşa girişimcilik kursu düzenlediğini duyduğunu, eşinin de bu kursa başvurmasını istediğini belirten Bayrambeğ, geçen yıl başvurduğu kursa kabul edildiğini, 2 aylık eğitimi başarıyla tamamladığını söyledi.

Kursun ardından KOSGEB’e proje sunduğunu ifade eden Bayrambeğ, şöyle konuştu:

“Projem kabul edildi ve KOSGEB’in verdiği 27 bin liralık hibenin bir kısmını aldım. Önceki yıllarda dikiş kursuna gitmiştim. Orada öğrendiklerim ve bu hibeyle çeyiz dükkanı açtım. 10 yıl önce bu günleri hayal bile edemiyordum.

‘Esnaf olacaksın’ deseler güler geçerdim. Ancak şu an kendi iş yerimin sahibi oldum. Buraya kadar gelmek benim için büyük başarı. Kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Akşam eve ekmek götürmenin mutluluğunu yaşıyorum.” Bayrambeğ, işlerinin iyi olduğunu, iş yerini büyütüp istihdam sağlamayı hedeflediğini bildirdi.

Kaynak: Haberler.com

PAYLAŞ!
  • gplus
  • pinterest

Yorumlarınızı paylaşır mısınız?