Girişimciler için doğru ekip kurmanın 5 yolu

Günümüzün girişimcilerinin omuzlarında çok fazla sorumluluk var, ancak söz konusu olan kendi işinizi kurmaksa, karşılaşacağınız en büyük zorluklardan biri yolculuğunuzda size yardımcı olacak doğru takımı kurmaktır. Elbette ki yeni iş girişiminizi başlatırken fikirleriniz ve öngörüleriniz var. Ancak en yetenekli girişimcilerin bile yardıma ihtiyacı vardır. Beraber çalışacağınız doğru ekip, işinin başarılı olmasını isteyen herhangi bir girişimci için vazgeçilmez olabilir.

Etrafınızda yanlış insanlar olursa, işletmeniz zarar görecektir. Şirketinizi doğru ekiple güçlendirirseniz, aradığınız başarıya ulaşma yolunda ilerlersiniz. Ekibinizi oluşturmaya başlarken, benim Achieve Iconic şirketinde ekibimi kurarken kullandığım, size yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşıyorum:

İşe alım sürecini ciddiye alın: İşe alım süreci, sektörün bir önemi olmaksızın herhangi bir girişimci için alengirli bir girişimdir. Ekibinize yeni kişiler almaya başladığınızda, işe alım sürecini fazlasıyla ciddiye aldığınızdan emin olun. Sekreterinizden en üst yöneticiye kadar her pozisyon işinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Potansiyel adayları dikkatle incelemek, insanlarla bir kaç kere görüşme yapmak ve referansları kontrol etmek için zaman ayırın. Bu, zaman alıcı bir şey gibi görünebilir ancak sonunda harcadığınız çabanın karşılığını fazlasıyla verecektir.

Kalıcı çalışanların önemini unutmayın: İşletmeniz için yeni bir ekip oluşturmaya başlarken, kalıcı çalışanlarınız olmasının önemini unutmayın. İşletmeniz için yeni yetenekler ararken, kendilerini şirketinize adamaya hazır ve istekli olan kişilere özellikle dikkat edin. İlk ekibinizi, okul ya da ailevi nedenlerden dolayı bir kaç sene içinde sizden ayrılacak çalışanlardan oluşturmayın. Doğru kişilere sizinle kalmaları için daha fazla ödeme yapacak zorunda olsanız bile, sonunda bunun karşılığını alacaksınız. Bir iş kurmak söz konusu olduğunda kalıcı çalışanlarınızın olması önemlidir. Belirli görevler için yeniden birilerini işe alma süreci, yeni işletmenizi kurarken size engel olacaktır.

Vizyonunuz net bir şekilde anlaşılır olsun: Bir iş kurduğunuz zaman, gelecek için çok net bir vizyonunuz olması ve yeni kurduğunuz işletmenin nerede olmasını istediğiniz bilmeniz gerekir. Yeni ekip üyelerini yetiştirmeye başladığınızda, onların vizyonunuzu bilmesi oldukça önemlidir. İşletmenizin bir parçası olması için işe aldığınız herhangi birinin vizyonunuzu anlaması ve bu vizyona uygun olarak çalışmak istemesi gerekir. Bu çalışanlar gelecekte sizin hedefleriniz konusunda sizinle aynı doğrultuda hareket etmeyeceklerse, o zaman bu kişiler ekibiniz için doğru kişiler değildir.

Her zaman yeni ekip üyelerine bakın: Ekibinize yeni yetenekler katmak için her zaman gözünüzün açık olması önemlidir. İhtiyacınız olması durumunda ekibinize yeni birilerini katmaya hazır olun. Çaresizce bir konum için birini aramıyor olsanız da, her zaman ekibinize yeni birilerini katmak önemlidir. İşletmenize mükemmel katkıyı sağlayacak doğru insanın ne zaman geleceğini bilemezsiniz.

Yeterlilik belgelerine değil, yeteneklere odaklanın: Ekibinize katacağınız yeni kişileri aramaya başladığınızda, bir kişinin yeterlilik belgelerine odaklanmak kolay olabilir. Ancak sadece bir kişinin özgeçmişinde listelenmiş özelliklerine odaklanmak yerine, bir kişinin yeteneklerine dikkat etmeniz ve buna göre bu yetenekleri test etmeniz gerekir. Prestijli bir şirkette çalışmak ya da iyi bilinen bir okula gitmek, mutlaka gerçekçi, uygulanabilir yeteneklere sahip olacağınız anlamına gelmez. İşe almak için birileriyle mülakat yaparken, şirketinizin gerçekten ihtiyacı olan kişiyi bulmak için bunu aklınızda bulundurun. Ekibinizi oluştururken bu ipuçlarını aklınızda bulundurun ve bir girişimci olarak arkanızda duracak doğru ekibi oluşturma yolunda ilerlemiş olursunuz.

Kaynak: girisimcilerokulu.com

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php