Ferrero Şubat’ta Manisa OSB’de faaliyete geçecek

Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun 19’uncu fabrikası 100 milyon euro yatırımla Şubat ayında Manisa’da faaliyete geçecek. Fabrikanın ilk etapta 15 bin olacak olan üretim kapasitesinin 5 yıl içerisinde 25 bine çıkarılması hedefleniyor. Nutella ve Kinder çikolatalarının üreticisi İtalyan Ferrero Grubu’nun Türkiye, Malta ve Yunanistan Genel Müdürü Renato Danna, Türkiye’deki yüksek talebi karşılayabilmek amacıyla Manisa’da 100 milyon euro yatırımla kurdukları fabrikanın 2013 yılını Şubat ayında faaliyete geçeceğini söyledi. Manisa’daki fabrikalarında ilk etapta Nutella, Kinder Pigui ve Kinder Süt Dilimi üreteceklerini duyuran Danna, fabrikanın tam kapasite çalışmaya Mayıs ayında başlayacağını belirtti.

Fabrikanın üretim kapasitesinin 15 bin ton civarında olacağını açıklayan Danna, hedeflerinin ilk 5 yıl içerisinde bu rakamı 25 bin tona ulaştırmak olduğunu ifade etti. Ferrero’nun 5 yıllık hedefleri arasında bugün 70 milyon euroyu bulan yıllık cirosunu 200 milyon euroya çıkartmak da yer alıyor.

30 yıllık fındık dostluğu

Danna, ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikada çalışan sayısının ilerleyen zaman zarfı içerisinde 300’e ulaşabileceğini dile getirdi. Bugün 146 bin metrekare alan üzerine kurulu olan tesisin büyüklüğünün 30 bin metrekare olduğunu belirten Danna, “Pazara giriş amacımız tamamen buradaki talebe cevap verebilmek. Şu an için ihracat düşünmüyoruz. Ancak pazardaki gelişmelere göre böyle bir adım atmaya karar vermemiz halinde yatırım yapabileceğimiz çok toprağımız var” diye konuştu.

Ekonomik krizin Avrupa ülkelerini derinden etkilediğini kaydeden Danna, “30 yıldır, kullandığımız fındık dolayısıyla sağlam iş ilişkileri geliştirdiğimiz Türkiye’de bulunma nedenlerimizden biri de bu. İtalya ekonomisinin yüzde 2 oranında daraldığı bir ortamda Türkiye hızla büyümeye devam ediyor” diye konuştu. Türkiye’de yatırım siyaseti uyguladıklarını ifade eden Danna, Yunanistan söz konusu olduğunda ise politikalarının bugün sahip oldukları pazarı korumaktan ibaret olduğunu söyledi.

Hedef ikinci olmak

Türkiye’nin şekerleme pazarının ise 1.6 milyar euro büyüklüğünde olduğunu belirten Danna, Ferrero’nun, Ülker ve Nestle’den sonra bu pazarın 3’üncü büyük oyuncusu olduklarını kaydetti. Danna, “Ülker’le aşık atamayacağımızın farkındayız. Ferrero olarak Türkiye pazarındaki hedefimiz Nestle’yi geride bırakarak pazar ikinciliğini kapmak” dedi. 1946 yılından bu yana bir aile şirketi olarak faaliyet gösteren Ferrero, bugün çikolata ve şekerleme üreticileri arasında dünyada 4’üncü sırada yer alıyor. Avrupa pazarında ise lider konumda. Dünya genelinde 21 binin üzerinde çalışanı bulunan Ferrero’nun Manisa’da gerçekleştirdiği yatırım, şirketin 19’uncu fabrikası. İtalya’da 10, Rusya, Brezilya, Avustralya, Puerto Rico, ABD, Kanada, Argentina ve Ekvador gibi ülkelerde 1’er fabrikaya sahip olan Ferrero, 20’nci fabrikasını ise 2013’ün yaz aylarında Meksika’da faaliyete geçirmeyi hedefliyor.

Bizi, Ferrari ile karıştırıyorlar

3 yıldır Türkiye’de yaşadığını ve kendisine bağlı ülkelerin yönetimini burada gerçekleştirdiğini anlatan Renato Danna, “Fark ettim ki Ferrero denildiğinde akla hem Ferrari geliyor. İkisi birbirine çok karıştırılıyor. İnsanlar ancak Nutella, Kinder ve ya TicTac adını duyduklarında neden bahsettiğimizi anlıyorlar. Türkiye’ye 20 yıl önce gelen nutella, pazarda marka algısında lider” dedi.

Sürpriz yumurta yatırımı yok

Nestle’nin oyuncaklı sürpriz yumurta Toto’ya yaptığı yatırım hatırlatılarak Ferrero’nun benzer bir yatırım planlayıp planlamadığına yönelik bir soru üzerine Renato Danna, “Türkiye pazarında Kinder’in sürpriz yumurta ürününe talep hayli düşük. Bu nedenle Türkiye pazarında bu alanda herhangi bir yatırım öngörmüyoruz. 10 katı satılsaydı o zaman düşünebilirdik” diye konuştu.

Kaynak: Gazete Vatan

Paylaş!

"Ferrero Şubat’ta Manisa OSB’de faaliyete geçecek" hakkında 8 yorum:

 1. erol ünceler -

  merhabalar öncelikle hayırlı uğurlu olsun evet bir iş imkanı daha kendim ve ailem e geçim kaynağı bende bu çatı altında fabrikanın bahçe işleri yani
  bahçıvanlık görevini üstlenmek isterim saygılarımla

  View Comment
 2. Ceren Bayazıt -

  Merhabalar İtalya’da eğitim amaçlı 4 yıl kaldım Ege gıda mühendisliğinden mezunum 1 yıl erasmusla İtalya’ya gittim daha sonra da endüstri mühendisliği dalında yüksek lisans için İtalya ‘ya gittim Ferrero’nun Manisa’da açılacağını duyunca çok sevindim tam bana göre biri iş diye düşündüm eğer uygun görülürsem çok mutlu olacağım saygılarımla

  View Comment
 3. mehmet özden -

  sizinle çalışmak isterim manisada ikamet ediyorum .05364103069—05416851045
  mehmet özden iş başvuru formu bulamadım tşk. iyi çalışmalar.

  View Comment

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php