Engeli Başarısını Engelleyemedi!

Konyalı yürüme engelli Ahmet Topaloğlu, rahatsızlığının tedavisi için gittiği Almanya’da tezgâhlarda hediyelik eşya satarak üniversite okudu, zorlukları yenerek emlak ve finans şirketi kurdu. Memleketine yakınlarını ziyarete gelen Topaloğlu (54), tezgâhtarlıktan işadamlığına uzanan serüvenini anlatırken, “Kişi azmettikten sonra hayatta yapamayacağı şey olmaz. ‘Engelli’ kelimesine bugüne kadar hayatımda yer vermedim, bundan sonra da vermeyeceğim.” diyor.

Ahmet Topaloğlu’nun, 5 yaşında geçirdiği rahatsızlık sebebiyle damar ve sinirlerin işlevini yitirmesi sonucu sağ ayağı tutmuyor. Yardımcı yürüyüş protezi ve koltuk değnekleri sayesinde yürüyebiliyor. Ancak o bu durumu hiç sorun etmemiş. Yüzde 80 özürlü olduğu için babası okutmak istememiş, ama o ortaokuldan sonra bir yakınını veli olarak gösterip babasından habersiz okula kayıt yaptırmış. Ayağının tedavisi için 1979’da tek başına Almanya’ya gitmiş. Almanca öğrenmesinin ardından üniversitenin işletme ve bankacılık bölümüne kayıt yaptırmış. Ancak 1980 darbesinin ardından babası para gönderemez olunca tezgâhlarda hediyelik eşya satmaya başlamış. Yıllarca tek odalı bir yerde 4 kişiyle yaşamış. Azmini gören bir bankanın müdürü kendisinden tercüme işlerini yapmasını isteyince Türkçe metinleri Almancaya çevirmeye başlamış. Üniversiteyi bitirmesinin ardından stajyer olarak girdiği bankada pazarlama müdürü olarak çalışmaya başlamış. Ardından bir Türk bankasının kredi müdürlüğünü, başka bir bankanın da şube müdür yardımcılığını yapmış. İşadamının serüveni 1993’te ise Türkiye’de turizm ve deniz taşımacılığı işleriyle devam etmiş. İtalya-Türkiye arası feribot seferleri düzenlemenin ardından tekrar Almanya’ya dönüş yapmış. Ahmet Topaloğlu burada emlak ve finansman şirketi kurmasının yanı sıra 20’ye yakın Alman şirketinin de mali danışmanlığını yürütüyor. 1990’dan sonra 10 yıl boyunca Türk-Alman İşadamları Kulübü başkanlığını yapmış.

Tüm zorluklara rağmen azmi sayesinde Almanya’da işadamı olarak hayatını sürdüren Topaloğlu, “Kişinin düşünce yapısı olumlu olursa her şey yolunda gider. Bir Türk vatandaşıyla evliyim, 3 çocuğum var. Buralara gelmek için belirli basamaklardan geçmek gerekiyordu, ben de bu basamakları sabrımla tek tek geçtim.” ifadelerini kullanıyor.

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php