Ekonomi Konusunda Her Türlü Senaryoya Hazırlıklıyız

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de her senaryoya göre oyun planını, politikalarını hazırlamış bir ekonomi yönetimi bulunduğunu söyledi. Babacan, “Otomatik pilot kesinlikle söz konusu değil. Böyle dönemlerde olamaz. Manuel olarak bizzat aylık, günlük, hatta saatlik gelişmelere göre kararlar almak, ona göre politikalarınızı uyarlamak gerekiyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihracat pazarlarındaki sorunlara bağlı olarak önümüzdeki dönemde büyümenin yavaşlayacağını ancak Türkiye’nin sıkı malî politikaları sürdüreceğini söyledi.

‘Türkiye’ye Yatırım Texsas Pasific Group (TPG) Perspektifi Konferansı’nın açılışında konuşan Babacan, Türkiye’de KOBİ’lerin ekonominin omurgasını oluşturduğunu ifade ederek, TPG’nin bu konuda bir sunuşu olacağını söyledi. Babacan, “Bu nispeten yeni bir girişim ve daha çok küçük ve orta boy işletmelere nasıl katkı sağlanabilir, bu özel girişim sermayesi sistemi nasıl Türkiye’de KOBİ’lerde de daha yaygın kullanılabilir? Bunun da tartışması toplantı sırasında yapılacaktır.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki dönemde maliye politikalarında sıkı duruşun devam edeceğini vurgulayan Babacan, malî disiplinden asla taviz verilmeyeceğini kaydetti. Babacan, temel önceliklerinin yapısal reformları sürdürmek olduğunu, yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda üzerinde çalıştıkları bir yasa paketini yakında TBMM’ye sevk edeceklerini açıkladı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine değinen Babacan, Türkiye’de gelir dağılımının gittikçe düzeldiğini ve güçlü bir orta sınıfın oluştuğunu ifade etti. Konferansta, TPG Capital Türkiye Başdanışmanı Cüneyd Zapsu’nun Türkiye’de ekonomi dünyasındaki yoğun programa işaret ederek, “Bu hafta içinde İstanbul tamamen dolu. Bu bir tesadüf mü? Hepimizin, merak ettiği bir şey var; otomatik pilotta mısınız?” sorusuna ilginç bir cevap verdi. Çok sayıda uluslararası şirketin İstanbul’da toplantı yapmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Babacan, şöyle konuştu: “Aklın yolu birdir. Bugün bakıyoruz, Arap Baharı’nı yaşayan ülkelerin çoğu reformlar için bize soruyorlar. Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında çok hızlı bir artış söz konusu. Bu sene Türkiye’ye gelen turist sayısı 30 milyonu geçecek. İstanbul’a bir kere gelen, ‘ben bir daha geleceğim’ diyor. ‘Acaba buradan bir daire, bir arsa, bir şeyler alsam mı?’ diyor. ‘İkinci evimi burada mı açsam?’ diyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ve pasaportu almak isteyenlerin sayısı hızla çoğalıyor. Güçlü ve süreklilik arz eden hükümetin doğru politikaları uygulaması, ama aynı zamanda da Türk iş dünyasının dinamizmi… Biz politikalarımızda her türlü senaryoya hazır oluyoruz. Dediğiniz gibi otomatik pilot kesinlikle söz konusu değil. Böyle dönemlerde olamaz. Manuel olarak bizzat aylık, günlük, hatta saatlik gelişmelere göre kararlar almak, ona göre politikalarınızı uyarlamak, belirlemek gerekiyor.”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise konferansa, ekonomi yönetiminin yürüteceği politikalar hakkında bilgi verdi. Orta Vadeli Program’ın, birkaç gün içerisinde açıklayacaklarını vurgulayan Şimşek, OVP’de bir yandan bütçe açığının milli gelire oranını, bir yandan kamu borç stokunun milli gelire oranını aşağı tutmaya çalışacaklarını ifade etti.

Şimşek’in verdiği bilgiye göre, kayıt dışıyla mücadele etmek için eylem planını tamamlayan hükümet bunu birkaç hafta içinde yayımlayacak. İşgücü piyasasında esnekliğin artırılması temel öncelikler arasında yer alırken, vergi mevzuatını basitleştirmek için çalışmalar devam ediyor. Gelir Vergisi ve Vergi Usul Kanunu taslağı bu sene sonuna kadar tamamlanıp yılbaşında Meclis’e sunulacak. Maliye Bakanı Şimşek, özelleştirmede portföyde ikincil piyasa arzları olabileceğini belirterek, bu dönemde enerji sektörüne de odaklanacaklarını açıkladı. Cari açıkta gelinen nokta itibarıyla zirvenin bulunduğunu ifade eden Şimşek, “Cari açık bu sene ulaşacağı milli gelirin yüzde 9,5’i seviyesinden aşağı inmeye başlayacak, yıl sonunu bugünden daha düşük düzeyde kapatacağız. Bu sene enerji ithalatımız 50 milyar dolar olacak, muhtemelen gelecek sene de böyle olacak.” bilgilerini verdi.

Bakan Şimşek, büyümenin 2012’de nispeten yavaşlayacağını, ancak yine de Avrupa’nın iki üç katı olacağını ifade ederken, enflasyonun yüzde 5’ler civarında tutturulacağını kaydetti.

Kaynak: Zaman

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php