Büyüklere oyuncak bayiliği

Ailelerin mağazalarına çoğu zaman çocukları için alışverişe geldiğini fakat kendileri için de oyuncak satın aldığını ifade eden Ercan, “En çok satış yaptığımız ürünlerin başında Nevka Denge Oyunu geliyor. Daha sonra Tangram serisi, Topaç ve fırıldak gibi oyuncaklar büyük rağbet görüyor. Talep nedeniyle büyükler için de yeni mekanik uçak ve araba serileri hazırlıyoruz” diye konuştu.

Oyuncak pazarı 1 Milyar Dolar

Türkiye oyuncak pazarının 1 milyar doları aştığı bilgisini veren Sertaç Ercan, büyüklere yönelik oyun pazarının ise hobi ve sanal oyunlar eklendiğinde 1.5 milyar dolara ulaştığını kaydediyor. İstatistiklere göre en fazla harcamayı bilinenin aksine çocuklar değil yetişkinlerin yaptığını anlatan Ercan, “Anne babalar çocuklarının yanı sıra kendisi için de oyuncak alıyor. Model araçların başı çektiği bu pazarda yarışmaya dönük strateji oyuncakları ve bilgisayar oyunları da öne çıkıyor” dedi.

Keloğlan He-Man’e karşı

Ahşaptan ürettiği doğal oyuncaklarla sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Sertaç Ercan, Almanya ile başladıkları ihracatı Dubai, Irak, Azerbaycan ve Cezayir ile genişlettiklerini belirtti.

Çocuğuna Nasrettin Hoca, Keloğlan fıkraları anlatan babanın oyuncakçıya uğrayınca sadece He-Man, Star Wars, Samuray kılıcı ve Barbie bebek bulabildiğini ifade eden Genel Müdür Ercan, “Oyuncak sektörü maalesef yerli kahramanlara duyarsız kalıyor. Yerel kahramanlarımızı küresel kahramanlara dönüştürmek için yola çıktık. Ucuz ve sağlıksız Uzakdoğu kökenli oyuncaklara karşı tüm dünyada bir tepki oluşuyor. Aileler sağlıklı oyuncaklara yöneliyor. Türkiye oyuncak pazarı kişi başı 150 dolarlık oyuncak tüketimi ile 1 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Doğal ve ahşap oyuncaklar ise henüz pazarda yüzde 5’lik bir paya sahip. Geleneksel oyuncakların doğallığını hiç bozmadan günümüz modern çağın çocuklarının seveceği yeni yorumlarla yeniden oyuncakları üretmeye başladık” diye konuştu.

Kaynak: Franchise Borsası

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php