Başarılı bir kadın girişimci…

1942 yılında İngiltere’de doğan Anita Roddick çoğu kadının yakından bildiği, bugün dünyada 61 ülkede 2400 mağazası olan büyük bir kozmetik markasının kurucusu olarak tanınıyor. Roddick’in yaşamı, başarıları, doğaya ve sosyal sorumluluk gerektiren konulara olan hassasiyeti ise ders niteliğinde…

Anita Roddick gençlik yıllarında hırslı bir insan hakları savunucusu olarak dünyanın birçok ülkesini gezer. Yaptığı seyahatlerde bulunduğu bölgelerin diğer tüm özellikleriyle de yakından ilgilenir. Tarım ve hayvancılıkla ilgilenen halk ile yakın ilişkiler kurar; köylü kadınlardan sabun, yöresel kozmetik ürünlerin yapımını öğrenir; tariflerini not alır. Yıllar sonra eşinin kendi gençlik hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı uzun bir seyahat sırasında, kira ve banka borçlarını ödemek için köylü kadınlardan öğrendiği bu tarifleri yapıp satmaya karar verir.

Evinin mutfağında, iki kızı ile ürettiği bu ürünleri satabilmek için arkadaşından borç alan Roddick 1976’da ilk küçük dükkanını açar. Ürünler kısa sürede büyük ilgi görür ve marka bugün kozmetik sektörünün en büyüklerinden biridir.

Kadınların hayatlarını değiştirmek için becerileri ve sağduyuları ile atacağı adımlar mutlaka etraflarındaki insanlara dokunacak, bir başkasına faydalı olacaktır. Anita Roddick’in girişimi de kadınların yapabileceklerinin nerelere varacağının belki mükemmel bir örneği, farklı olan ise bugünün şartlarının hayatınızı daha iyi standartlara getirmek, ailenize faydalı olmak için daha çok fırsat sunması. Bu fırsatlardan biri de Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan, BRJ’nin hanımlara sunduğu Mikro Kredi Programı. Mikro Kredi ile hayallerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan desteği alabilir; yaşamınızı daha iyi hale getirmek için adımlarınızı atabilirsiniz.

Roddick ve onun gibi tüm girişimci, yetenekli kadınların neler yapabilecekleriyle ilgili bir arayışta olan, hayatını değiştirmek için yola çıkan diğer tüm kadınlara ilham vermesini diliyoruz. Bu dileklerle, evlerinde gelir getirici faaliyette bulunmak isteyen hanımlarımıza Mikro Kredi Programı ile verdiğimiz desteklere devam ediyoruz.

Kaynak: İşimiz Gücümüz İstihdam

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php