Azerbeycan’da kurulabilecek iş fikirleri

Azerbeycan’da iş kurmak isteyen girişimcileri sayısız iş fırsatı beklemektedir. Kardeş ülke Azerbeycan’ın özellikle Türk girişimcilere sağladığı kolaylıklar sayesinde siz de bu fırsatlardan istifade edebilirsiniz. Sizler için Azerbeycan’da iş kurabileceğiniz en makul sektörleri araştırdık:

Petrol ve doğalgaz: Azerbaycan hem petrol hem de doğalgaz üretiminde son yılların en hızlı büyüyen üreticilerinden biridir. Petrol ve doğalgaz endüstrisinin her alanında güncel ve uzun vadeli başarı fırsatları vardır ve Azerbaycan devleti yabancı yatırımlar için istikrarlı bir ortam yaratmaya çalışmaktadır. BP Azerbaycan’daki dominant işletmecidir. Son yıllarda petrol gelirlerinin fırlamasıyla Azerbaycan ekonomisinin diğer alanlarındaki fırsatlarda da artışlar başlamıştır.

Finansal hizmetler: Bankacılık, sigorta, finansal kiralama ve diğer alanlardaki hızlı büyümenin etkisiyle finansal hizmetler ekonomideki en dinamik sektörlerden biri haline gelmiştir. Bankacılık sektörü nispeten az gelişmiştir ve Azerbaycan finansal hizmetlerinin gelişimine yardımcı olmak için Türkiyeli uzmanlardan faydalanılmaktadır.

Altyapı: Azerbaycan devleti elektrik üretimi, kamu hizmetleri, nakliye ve inşaat projeleri de dahil altyapı projelerine büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu projelerin birçoğu Uluslararası Mali Kuruluşlardan finansman desteği almaktadır.

Tüketim maddeleri: Azerbaycan tüketim mallarında büyüyen bir pazardır ve batılı dükkanların çoğu Bakü sokaklarında yerini almıştır. Dükkanların çoğu yerli satış grupları tarafından yönetilen bayiliklerdir. Varlıklı insanlar için olan lüks mallar ( Burberry, Giorgio Armani, Cartier Jewellery vb. gibi markalar ) ve orta sınıf için olan orta seviye markalar ( Mothercare ve Accessorize gibi markalar ) olmak üzere iki ayrı pazar vardır.

İnşaat: Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki inşaat patlaması devam etmektedir. Türk firmaları için uygulanan uygun fiyatlar Türkiye’nin rekabet şansını arttırmaktadır.

Diğerleri: Azerbaycan devleti tarım, telekomünikasyon, bilişim teknolojileri ve turizm gibi farklı alanlara yabancı yatırım çekme niyetindedir.

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php