Apple Aksesuarlarını Türkiye’nin Üretmesini İstedi

Teknoloji devi Apple, yıllık 10 milyar dolarlık pazarı olan iPhone ve iPad için kılıf, şarj cihazı ve kulaklık gibi aksesuvarlarının Türkiye’de üretilmesi için yeşil ışık yaktı. Apple’dan Sharp’a 1 milyar dolar! Çinliler çakma çıtasını da aştı! Steve Jobs ölür, Apple biter! Yıllık cirosu 65 milyar doları bulan Apple’ın, iPhone ve iPad için geliştirilen kılıfından, şarj cihazına, araç kitinden kulaklığına ve klavyesine kadar 5 bine yaklaşan çeşitteki ve dünya çapında yılda 10 milyar dolara yakın bir harcamanın yapıldığı tahmin edilen aksesuar pazarı için Türkiye de üretime soyunuyor.

ABD’deki Silikon Vadisi temasları sırasında Apple’ın merkezini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Kıdemli başkan yardımcısı ile görüştüm. ‘Türk yazılım sektörü bize çalışsın. Türkiye’deki üreticiler, bize aksesuar üretebilir’ dediler. Teyitleştik” dedi.

Apple’ın başta iPhone ve iPad için olmak üzere 4 bin 500 yan ürünü ve aksesuarının bulunduğuna dikkat çeken Çağlayan şöyle konuştu: “Bu alanda Türkiye’de üretim için Apple, elinden geleni yapacağını ifade etti. Aksesuar konusunda, ‘Üretimi Türk firmaları yapsın, biz üçüncü ülkelere satışı ve pazarlamasında da destek vereriz. Yazılımda da yazsınlar, hazırlasınlar, gelsinler pazara girsinler. Biz onlara alanı açarız’ diyorlar. Bu konuyu, Türkiye döndüğümde görüşeceğiz.”

Kaynak: Habertürk

Paylaş!

Düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

css.php